Forum CANON / Canonisti
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

fotografie de eveniment

4 participanți

In jos

fotografie de eveniment Empty fotografie de eveniment

Mesaj  Tineghe Dum Sept 25, 2011 4:14 am

Salutare
Am si eu cateva intrebari pentru cei care ma pot ajuta.
As vrea sa-mi fac un PFA (persoana fizica autorizata), pentru a face fotografi la diferite evenimente, si as vrea sa stiu daca trebuie obigatoriu sa am o diploma sau vreun atestat de absolvire a unui curs foto.
Sau ce trebuie sa fac pentru a putea face fotografi la evenimente.
Multumesc
Tineghe
Tineghe

Mesaje : 78
Puncte : 120
Reputatie : 12
Data de inscriere : 08/11/2010

Sus In jos

fotografie de eveniment Empty Re: fotografie de eveniment

Mesaj  PremierPhoto Dum Sept 25, 2011 5:04 am

Nu stiu exact care este procedura legala de a obtine un PFA, dar iti recomand un lucru: pune-te in locul potentialului client si intreaba-te daca faptul ca vezi o diploma te ajuta sa cumperi serviciul respectiv.

Personal iti spun ca pana acum nici un client nu m-a intrebat de diplome.. Incercati sa iesiti din "tiparul" acesta si "think outside of the bunn". Vanzarile se fac in functie de munca ta - produsul final care este vazut de toata lumea, nu de cate scoli/diplome ai.

Totodata, recomandarile fac cat 100000000 de diplome. Daca ai clienti multumiti si foarte multumiti de calitatea serviciilor, raportata la pret, atunci vei avea business.
PremierPhoto
PremierPhoto
VIP
VIP

Mesaje : 490
Puncte : 687
Reputatie : 46
Data de inscriere : 10/02/2011

http://www.premier-photo.com

Sus In jos

fotografie de eveniment Empty Re: fotografie de eveniment

Mesaj  Tineghe Dum Sept 25, 2011 6:18 am

stiu ce zici legat de diplome si iti dau dreptate.
vreau sa te intreb, atunci ca sa fac poze nu imi trebuie nici o firma sau PFA? Eu ziceam de PFA pentru ca acolo nu iti trebuie angajati, dar in schimb daca ai o firma, iti trebuie contabil si angajati.
nu as vrea sa am surprize Smile
Tineghe
Tineghe

Mesaje : 78
Puncte : 120
Reputatie : 12
Data de inscriere : 08/11/2010

Sus In jos

fotografie de eveniment Empty Re: fotografie de eveniment

Mesaj  PremierPhoto Dum Sept 25, 2011 8:40 am

Nu sunt la curent cu cerintele legale pt Romania, insa ideea e ca vei face profit si fiscul isi vrea partea. Stiu multi fotografi care nu au nici un fel de persoana juridica si cu toate acestea au business...
PremierPhoto
PremierPhoto
VIP
VIP

Mesaje : 490
Puncte : 687
Reputatie : 46
Data de inscriere : 10/02/2011

http://www.premier-photo.com

Sus In jos

fotografie de eveniment Empty Re: fotografie de eveniment

Mesaj  IonutTM Dum Sept 25, 2011 9:46 pm

Dupa parerea mea inainte de ati pune problema de PFA sau SRL cea mai importanta problema este numarul de evenimente pe care le ai. In cazul PFA trebuie sa faci o previziune a incasarilor pe baza careia iti vei plati o parte din impozite la inceput de an, asa ca parerea mea este sa analizazi ininte cati bani faci din asta ca mai apoi sa-ti pui problema formei juridice in care vrei sa functionezi.

IonutTM

Mesaje : 56
Puncte : 68
Reputatie : 0
Data de inscriere : 30/07/2011

Sus In jos

fotografie de eveniment Empty Re: fotografie de eveniment

Mesaj  Tineghe Lun Sept 26, 2011 1:09 am

Cred ca pana la urma, de inceput am sa incerc sa fac asa fara firma sau PFA sa vad daca iasa ceva. Iar apoi am sa vad eu ce am sa fac. firma sau PFA.
Tineghe
Tineghe

Mesaje : 78
Puncte : 120
Reputatie : 12
Data de inscriere : 08/11/2010

Sus In jos

fotografie de eveniment Empty Re: fotografie de eveniment

Mesaj  SorY Vin Sept 30, 2011 4:12 am

Salutare, legat de PFA sau firma, eu mi`am facut diploma in sensul deschiderii unui PFA acu 3 4 ani stiu ca se cerea sigur diploma, firma iti poti deschide fara diploma dar iti este mult mai costisitor, intr-adevar esti mai sigur cu ceva legal, ca daca nu ai nimik sigur si te prinde te arde de tre sa lucri 2 3 ani numa pe minus!
SorY
SorY

Mesaje : 39
Puncte : 49
Reputatie : 6
Data de inscriere : 10/08/2011

Sus In jos

fotografie de eveniment Empty Re: fotografie de eveniment

Mesaj  Tineghe Vin Sept 30, 2011 8:52 am

ma gandeam si eu ca la PFA iti trebuie vreo diploma sau ceva atestat macar, iar la firma am impresia ca iti trebuie un nr minim de angajati si un contabil. Cred ca pana la urma mai stau, ca oricum vroiam sa-mi iau o diploma sau un atestat in fotografie.
Tineghe
Tineghe

Mesaje : 78
Puncte : 120
Reputatie : 12
Data de inscriere : 08/11/2010

Sus In jos

fotografie de eveniment Empty Re: fotografie de eveniment

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum