Forum CANON / Canonisti
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Reguli de compozitie in fotografie (Introducere)

4 participanți

In jos

Reguli de compozitie in fotografie (Introducere) Empty Reguli de compozitie in fotografie (Introducere)

Mesaj  gutuie Mier Feb 17, 2010 7:42 am

Inca de la primul curs de fotografie la care am participat am observat ca intrebarea de pe buzele tuturor era "Cum fac dom'le o poza ca sa iasa ca-n revista? Ce reguli trebuie sa respect?"
Parerea mea este ca in fotografie nu exista reguli (prea multe) si chiar cele de baza sunt cateodata facute pentru a putea fi incalcate. De exemplu, "Regula treimilor" (o regula banala pe care toti cei care "cunosc" arta fotografica o invoca mereu): In anumite situatii este ok (ca sa nu zic "in regula", ca ma repet), dar cateoadata tocmai nerespectarea ei face ca o fotografie sa atraga atentia si sa o faca reusita.
Bun, facusem odata, la un curs, o tema de genul "10 reguli pentru o fotografie reusita" care intra in prea multe amanunte tehnice si de multe ori prea complicate, asa ca am sa fac un alt fel de INDRUMAR, mai pentru toata lumea. Nu uita, nimeni nu se naste invatat, experimenteaza si in timp o sa-ti dai seama ca intrebarile de genul "ce reguli sa aplic acum?" nici nu o sa-ti mai treaca prin cap.

10 REGULI:

Exclamation 1. Invata totul despre echipamentul tau. Sa stii sa folosesti echipamentul din dotare, sa cunosti toate optiunile si setarile si cum iti vor afecta asta fotografia. Simte-te confortabil cu camera ta: Inainte de a achizitiona o camera, probeaz-o, vezi cum se adapteaza mainii tale... poate e prea mare, poate e prea mica, poate nu ai la indemana setarile sau declansatorul

Exclamation 2. Nu te agita prea tare cand faci o fotografie, cel putin la inceput... Distreaza-te facand fotografii, totul se invata pe parcurs. Daca vei fi prea stresat cu "respectarea regulilor" sigur nu va iesi nimic... plus ca vei fi frustrat daca te agiti prea tare si fortezi lucrurile. Partile grele vor veni pe rand in mod natural.

Exclamation 3. Intotdeauna incalca legile. Poate nu intotdeauna, dar nu-ti fie teama sa o faci. Invata regulile fotografiei si apoi vei sti cum sa faci sa le incalci cum trebuie.

Exclamation 4. Nu uita de fotografiile pe care le-ai facut inainte. Uita-te pe ele din cand in cand, uita-te la ele din mai multe puncte de vedere si fa ceva bun cu pozele daca iti plac. De multe ori vei observa mult mai bine daca le vei avea pe hartie (nu digital) la o marime de minim 10x15.

Exclamation 5. Nu ezita sa combini mai multe idei cand pozezi, foloseste-ti echipamentul intr-un mod netraditional, exploreaza setarile camerei cand pozezi si incearca noi tehnici.

Exclamation 6. Fa pozele/fotografiile pentru tine, sa-ti placa tie. Nu fa poze pentru ca ceilalti sa le placa. Daca tie iti plac asta e tot ce conteaza.

Exclamation 7. Intotdeauna invata care-ti sunt prioritatile. Camera ta si echipamentul probabil e foarte scump. Pozele pe care le faci valoreaza mai mult decat banii la fel si experienta ta ca fotograf. Totusi, la inceput, nu investii foarte mult in echipament: multi artisti fotografi au inceput prin a folosi o camera compacta. Pe masura ce inveti, poti trece la ceva mai performant.

Exclamation 8. Intotdeauna invata de la artistii care-ti plac. Daca ai un artist preferat incearca sa-ti dai seama si ce anume iti place la fotografiile lui si foloseste tehnica in combinatie cu stilul tau.

Exclamation 9. Participa la cursuri tematice, workshop-uri. La iesirile de la sfarsit de saptamana, ia-ti camera cu tine si nu o tine in toc sau in geanta. Declanseaza de cateva ori pentru aceeasi scena, experimenteaza diferite setari. Legat de cursuri: cred ca unul este de ajuns pentru a te familiariza cu arta fotografica, urmatoarele sunt inutile (dupa parerea mea). Workshop-urile sunt o ocazie de a schimba pareri cu alti fotografi mai mult sau mai putin experimentati. Nu uita, poti invata (fara sa-ti dai seama) si de la un novice.

Exclamation 10. Nu pleca la fotografiat daca nu ai chef, lasa pe maine (ca poate ploua). Poate veti rade, dar poti obtine fotografii extraordinare si pe ploaie.

(Deschis pentru discutii libere...)

gutuie

Mesaje : 6
Puncte : 10
Reputatie : 0
Data de inscriere : 17/02/2010

Sus In jos

Reguli de compozitie in fotografie (Introducere) Empty Re: Reguli de compozitie in fotografie (Introducere)

Mesaj  Stefan Rotaru Mier Mai 11, 2011 6:35 am

foarte bune sfaturile !

Cu siguranta le voi urma.

Multumesc "gutuie " !

Stefan Rotaru

Mesaje : 20
Puncte : 32
Reputatie : 0
Data de inscriere : 11/05/2011

Sus In jos

Reguli de compozitie in fotografie (Introducere) Empty Re: Reguli de compozitie in fotografie (Introducere)

Mesaj  whiteLion Lun Iun 20, 2011 8:46 pm

cele mai bune sfaturi pentru pasionatii de fotografie.... cele pe care le stiam pana acum erau "prea tehnice", ei, cam asa gandesc si eu ...... experimenteaza, experimenteaza .... buna treaba!
whiteLion
whiteLion

Mesaje : 84
Puncte : 150
Reputatie : 13
Data de inscriere : 12/11/2010

http://sevenfotostudio.blogspot.com/

Sus In jos

Reguli de compozitie in fotografie (Introducere) Empty Re: Reguli de compozitie in fotografie (Introducere)

Mesaj  alex1962 Sam Iul 09, 2011 11:54 am

Cred ca un subiect despre compozitie nu trebuie tratat la nivelul unor sfaturi.
Puteti citi cate ceva in acest sens pe [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] la categoria 'Compozitie' si nu numai.
alex1962
alex1962

Mesaje : 19
Puncte : 30
Reputatie : 2
Data de inscriere : 09/07/2011

Sus In jos

Reguli de compozitie in fotografie (Introducere) Empty Re: Reguli de compozitie in fotografie (Introducere)

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum