Forum CANON / Canonisti
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Intrebari (incepatori)

+4
Constantin
Bogdan Dulgheru
PremierPhoto
deraiatu
8 participanți

Pagina 1 din 2 1, 2  Urmatorul

In jos

Intrebari (incepatori) Empty Intrebari (incepatori)

Mesaj  deraiatu Mar Mar 22, 2011 5:08 am

Am si eu o dilema, cum pot face balansul de alb pentru poza de peisaj?
Am citit mai multe articole insa nu sunt lamurit pe deplin.
Multumesc

deraiatu

Mesaje : 55
Puncte : 74
Reputatie : 0
Data de inscriere : 20/02/2011

Sus In jos

Intrebari (incepatori) Empty Re: Intrebari (incepatori)

Mesaj  deraiatu Mar Mar 22, 2011 5:10 am

De asemenea ce obiective recomandati pentru acest tip de poze.De fapt de ce specificatii trebuie sa tin cont la alegerea unui asemenea obiectiv.

deraiatu

Mesaje : 55
Puncte : 74
Reputatie : 0
Data de inscriere : 20/02/2011

Sus In jos

Intrebari (incepatori) Empty Re: Intrebari (incepatori)

Mesaj  PremierPhoto Mier Mar 23, 2011 10:04 am

deraiatu a scris:Am si eu o dilema, cum pot face balansul de alb pentru poza de peisaj?
Am citit mai multe articole insa nu sunt lamurit pe deplin.
Multumesc

Pentru a putea sa te ajutam mai bine, da-ne te rog niste detalii despre cum ai citi sau cum ai incercat sa setezi corect balansul de alb.
PremierPhoto
PremierPhoto
VIP
VIP

Mesaje : 490
Puncte : 687
Reputatie : 46
Data de inscriere : 10/02/2011

http://www.premier-photo.com

Sus In jos

Intrebari (incepatori) Empty Re: Intrebari (incepatori)

Mesaj  PremierPhoto Mier Mar 23, 2011 10:07 am

deraiatu a scris:De asemenea ce obiective recomandati pentru acest tip de poze.De fapt de ce specificatii trebuie sa tin cont la alegerea unui asemenea obiectiv.

In primul rand, ce fel de piesaj doresti sa faci? Subacvatic, terestru, aerian..
In principiu, trebuie sa te orientezi pentru un obiectiv care se incadreaza in gama "wide" - 10mm-35mm. Avand in vedere ca la acest tip de fotografie trebuie sa ai totul in focus, de la planul apropiat pana la cel profund, diafragma va trebui sa fie undeva in zona f/8-f/22, asadar nu consider ca un obiectiv rapid (f/2.Cool ar fi de neglijat, insa costul este ridicat. In situatia asta te poti orienta la ceva pe la f/3.5 - f/4 - f/5.6
PremierPhoto
PremierPhoto
VIP
VIP

Mesaje : 490
Puncte : 687
Reputatie : 46
Data de inscriere : 10/02/2011

http://www.premier-photo.com

Sus In jos

Intrebari (incepatori) Empty Re: Intrebari (incepatori)

Mesaj  deraiatu Mier Mar 23, 2011 11:57 pm

Deci din articolele citite pana acum de mine am inteles cam asa:
WB (white balance) poate fi setat pe:
- modul automat in care isi alege singur balansul de alb folosit in compunerea culorilor
- preseturi, care pot fi folosite in diverse situatii cand avem un singur tip de iluminare (gen incapere iluminata cu tub de gas etc)
- manual atunci cand sunt prezente mai multe tipuri de iluminari sau cand vrem noi sa indicam aparatului un WB cat mai corect.
Acum pe modul manual se masoara prin mai multe variante:
- cartonul alb sau gri 18 % - am inteles ca e mai indicat cel gri 18% deoarece reflecta mult mai putina lumina decat cel alb, sper ca am inteles bine, aici cum se procedeaza la calibrarea WB in cazul unui apus de soare de ex?Unde pozitionez acest carton?
- expodiscul care se pozitioneaza in fata obiectivului si apoi fotograful se pozitioneaza in locul obiectului ce urmeaza a fi fotografiat, orienteaza aparatul spre lucul de unde va fi facuta fotografia si face poza.Din cate am citit acest expodisc este foarte apreciat in randul fotografilor datorita preciziei lui.Aici nu inteleg 3 lucruri:1 daca de exemplu fac poza la un apus de soare cum fac WB cu acest accesoriu si 2 am inteles ca se masoara si expunerea, 3 cand tragem cu el il pozitionam spre locul de unde vom face poza in prealabil sau spre sursele de lumina ca pica pe obiectul ce il vom fotografia?
Cam astea 2 am observat ca sunt cele mai utilizate metode de setare a balansului de alb.
Ca si setare din aparat eu dau la setari si aleg sa fac balansul selectand o poza facuta in prealabil ca si etalon.
Sper ca am fost suficient de explicit...

deraiatu

Mesaje : 55
Puncte : 74
Reputatie : 0
Data de inscriere : 20/02/2011

Sus In jos

Intrebari (incepatori) Empty Re: Intrebari (incepatori)

Mesaj  PremierPhoto Joi Mar 24, 2011 2:22 am

Pe langa metodele descrise de tine, mai exista inca o metoda (pe care si eu o folosesc destul de des) de setare balansului de alb, dar o sa amintesc despre ea mai tarziu.

Sa incepem cu inceputul:
Presetarile din camera, sunt bune, dar nu foarte acurate. - pentru mai multe detalii, recomand sa consulti manualul aparatului.

Carduri Gri 18% - sunt carduri fabricate special, care au un anumit indice de reflexie. Tododata sunt calibrate sa fie exact 18% gri, asa cum sunt si aparatele foto calibrate.
Setarea balansului de alb cu acest carton se face in felul urmator:
- se pozitioneaza cardul cu fata catre aparatul foto, in locul unde va fi subiectul (in cazul in care avem subiect static), astfel incat aparatul va citi lumina care cade pe card/subiect.
- Se face fotografia avand in vedere ca expunerea sa fie cea corecta, indiferent de ce diafragma alegi. NU uita, daca obiectivul are un comutator pentru autofocus, sa il dezactivezi.
- din meniul aparatului alegi "custom white balance" si-l setezi pentru foto efectuata cu cardul gri. - Citeste manualul aparatului daca nu stii cum sa realizezi acest lucru.

Daca conditiile de lumina se modifica, repeti pesii de mai sus. La fel se face ori de cate ori se schimba lumina - de exemplu, de la lumina zilei se trece la lumina de interior cu becuri incandescente, respectiv viceversa.

Carduri albe - se aplica exact aceeiasi pasi ca la cardul gri. Rezultatele vor fi mult mai slabe ca in cazul cardului gri - posibil sa fii foarte dezamagit deoarece diferite materiale albe reflecta in mod diferit lumina, in plus de asta, camera foto raporteaza totul la gri 18% - asa cum este calibrata.

Expodiscul - (din testele si experienta mea) este o unealta mult mai eficienta decat preseturile camerei sau cardul gri. Setarea balansului de alb cu acest disk se face asa:
- dupa ce este atasat obiectivului, se indreapta camera catre sursa de lumina principala - obiectivul NU trebuie sa fie pe autofocus. Se regleaza expunerea pana este indicata cea corecta de catre exponometrul aparatului. Daca obiectivul este zoom, este indicat sa fie la zoom-ul maxim.
- dupa efectuarea fotografiei, la fel ca si in cazul cardului Gri, din meniul aparatului se alege "custom white balance" cu citirea din poza efectuata cu expodisk-ul. (detalii despre cum se realizeaza acestt lucru gasesti in manualul aparatului).

In situatia descrisa de tine - fotografierea unui apus de soare - lumina principala vine de la soare. Asadar, vei indrepta aparatul foto catre soare, si efectuezi o poza, astfel incat expunerea sa fie cea corecta. Dupa care setezi "custom white balance" cum am descris mai sus.

Cu expodiscul nu se seteaza expunerea, ci doar trebuie sa te asiguri ca este corecta in momentul citirii. Daca faci o citire si exponometrul arata sub- sau supra-expunere, rezultatele nu vor fi acurate.

Metoda de care am amintit la inceput: Una din calitatile luminii este culoarea. Culoarea luminii de masoara in grade Kelvin. Sunt niste valori cunoscute, in functie de lumina. In cazul acesta, din meniul aparatului aleg ca si balans de alb setarea manuala a temperaturii de culoare (in meniul aparatului ai detalii despre cum se realizeaza acest lucru).

Cateva exemple ale valorilor temperaturii de culoare:
- lumina lumanarii = 1850K
- becuri incandescente (Tungsten) = 2800K
- Lampi de studio, (photofloods) = 3400K
- Lumina lunii = 4100K
- Lumina calda pe timp de zi = 5000K
- Lumina pe timp de zi la amiaza = 5500K
- Lumina rece pe timp de zi; flash electronic = 5500-6000K
- Lumina zilei - 6500K
- Ecranul TV-ului (analog) - 9300K

Daca nu ati inteles ce am scris aici, va rog sa-mi spuneti ce nu ati inteles, si va mai explic o data cheers
PremierPhoto
PremierPhoto
VIP
VIP

Mesaje : 490
Puncte : 687
Reputatie : 46
Data de inscriere : 10/02/2011

http://www.premier-photo.com

Sus In jos

Intrebari (incepatori) Empty Re: Intrebari (incepatori)

Mesaj  deraiatu Joi Mar 24, 2011 4:06 am

Da multumesc mult foarte explicit raspunsul, daca la expodisc am fost lamurit pe deplin, dovedinduse ca este cea mai buna varianta ramane doar sa strang ceva banisori si sa imi achizitionez un astfel de expodisc (aici ramanand o singura dilema pentru mine pe care sa il aleg am inteles ca este unu neutru cu care ies pozele cat se poate de real si unul "warm" pentru culori mai calde).
Totusi pana atunci cred ca imi voi procura un card gri 18% cu care sa ma descurc onorabil, daca la expodisc am inteles cum se face balansul pentru un apus de soare la cardul gri inca nu stiu exact, sau in acest caz e bine sa folosesc cea dea 3 varianta sa introduc manual 5000K sau ceva sub stiu eu 4800k.In rest ma descurc, ai fost destul de explicit.
Cand spui expunere corecta banuiesc ca te referi ca liniuta expometrului sa fie in centru pe 0.
A inca o nedumerire cum se face balansul de alb pe timp de noapte, de exemplu daca vrem sa facem poze la artificii?

Multumesc foarte mult.

deraiatu

Mesaje : 55
Puncte : 74
Reputatie : 0
Data de inscriere : 20/02/2011

Sus In jos

Intrebari (incepatori) Empty Re: Intrebari (incepatori)

Mesaj  PremierPhoto Joi Mar 24, 2011 4:27 am

deraiatu a scris:Da multumesc mult foarte explicit raspunsul, daca la expodisc am fost lamurit pe deplin, dovedinduse ca este cea mai buna varianta ramane doar sa strang ceva banisori si sa imi achizitionez un astfel de expodisc (aici ramanand o singura dilema pentru mine pe care sa il aleg am inteles ca este unu neutru cu care ies pozele cat se poate de real si unul "warm" pentru culori mai calde).
Totusi pana atunci cred ca imi voi procura un card gri 18% cu care sa ma descurc onorabil, daca la expodisc am inteles cum se face balansul pentru un apus de soare la cardul gri inca nu stiu exact, sau in acest caz e bine sa folosesc cea dea 3 varianta sa introduc manual 5000K sau ceva sub stiu eu 4800k.In rest ma descurc, ai fost destul de explicit.
Cand spui expunere corecta banuiesc ca te referi ca liniuta expometrului sa fie in centru pe 0.
A inca o nedumerire cum se face balansul de alb pe timp de noapte, de exemplu daca vrem sa facem poze la artificii?

1. Expodisc Neutru! Camera este calibrata neutru, nu warm. Recomandarea mea este sa faci raw. Poti sa "incalzesti" oricand pozele.
2. Card Gri vs Temperatura - indiferent de ce varianta alegi, fa cateva teste inainte.. suntem in lumea digitala, iar butonul DELETE functioneaza de minune Laughing
3. Expunere corecta este exact ce ai spus si tu, sa fie in centru, pe 0
4. Balans de alb pe timp de noapte.. daca faci foto raw.. poti sa lasi pe auto si modifici dupa cum doresti la postprocesare.

Am uitat sa mentionez de inca o posibilitate (putin mai complicata si scumpa) de setare a balansulu de alb, si anume cu ajutorul unui "color checker" -vezi aici detalii
PremierPhoto
PremierPhoto
VIP
VIP

Mesaje : 490
Puncte : 687
Reputatie : 46
Data de inscriere : 10/02/2011

http://www.premier-photo.com

Sus In jos

Intrebari (incepatori) Empty Re: Intrebari (incepatori)

Mesaj  deraiatu Joi Mar 24, 2011 4:36 am

Da multumesc sunt lamurit pe deplin, acum urmeaza testarea Smile

deraiatu

Mesaje : 55
Puncte : 74
Reputatie : 0
Data de inscriere : 20/02/2011

Sus In jos

Intrebari (incepatori) Empty Re: Intrebari (incepatori)

Mesaj  PremierPhoto Joi Mar 24, 2011 4:50 am

Asteptam rezultatele testelor precum si concluziile personale. study
PremierPhoto
PremierPhoto
VIP
VIP

Mesaje : 490
Puncte : 687
Reputatie : 46
Data de inscriere : 10/02/2011

http://www.premier-photo.com

Sus In jos

Intrebari (incepatori) Empty Re: Intrebari (incepatori)

Mesaj  Bogdan Dulgheru Mar Mar 29, 2011 5:59 am

Pe site-ul Expodisk exista postate cite un filmulet care explica exact setarea/setarile fiecarui aparat pentru "custom WB".
Vezi aici: http://www.expoimaging.com/support-camera-tutorials.php?support_id=6&camera_id=1&keywords=How_do_I_set_a_custom_white_balance_on_my_digital_camera?
Nu am cercetat toata baza de date cu aparatele, dar se poate alege un aparat asemanator, daca nu exista exact filmul pentru aparatul din dotare.
Filmele sunt cit se poate de explicite; prezinta chiar si unde trebuie "umblat" in meniul respectivului aparat. E "mura-n-gura".
Eu cred ca asta e metoda cea mai buna de setare a WB; destul de costisitoare (cel de 77mm este prohibitiv) dar cea mai buna/sigura mai ales pentru surse multiple de lumina. Nici el nu este infailibil, dar se apropie cel mai mult de culorile corecte. Combinatia Expodisk+RAW e imbatabila.

Se pot folosi si profilurile incluse in aparat, dar acestea sunt cam generice; oricum cu un "sunset" setat pe aparat te poti apropia destul de mult de culorile asfintitului. In cazul peisajelor nocturne este mai complicat din cauza multitudinii de tipuri de lumini utilizate la iluminat (stradal, cladiri, monumente etc.)

Bogdan Dulgheru

Mesaje : 24
Puncte : 26
Reputatie : 0
Data de inscriere : 10/03/2011

Sus In jos

Intrebari (incepatori) Empty Re: Intrebari (incepatori)

Mesaj  Bogdan Dulgheru Mar Mar 29, 2011 6:00 am

PremierPhoto a scris:Asteptam rezultatele testelor precum si concluziile personale. study
Dar sa fie denumite cu "asa DA" si "asa NU" Wink

Bogdan Dulgheru

Mesaje : 24
Puncte : 26
Reputatie : 0
Data de inscriere : 10/03/2011

Sus In jos

Intrebari (incepatori) Empty Re: Intrebari (incepatori)

Mesaj  deraiatu Mar Mar 29, 2011 6:04 am

mmm avand in vedere ca sunt incepator cred ca voi veti spune asa da asa nu Smile
Poate in weekend voi avea ceva timp sa ies putin in natura Smile

deraiatu

Mesaje : 55
Puncte : 74
Reputatie : 0
Data de inscriere : 20/02/2011

Sus In jos

Intrebari (incepatori) Empty Re: Intrebari (incepatori)

Mesaj  Bogdan Dulgheru Mar Mar 29, 2011 6:11 am

PremierPhoto a scris:Asteptam rezultatele testelor precum si concluziile personale. study
Dar sa fie denumite cu "asa DA" si "asa NU" Wink

Bogdan Dulgheru

Mesaje : 24
Puncte : 26
Reputatie : 0
Data de inscriere : 10/03/2011

Sus In jos

Intrebari (incepatori) Empty Re: Intrebari (incepatori)

Mesaj  Bogdan Dulgheru Mar Mar 29, 2011 6:28 am

deraiatu a scris:mmm avand in vedere ca sunt incepator cred ca voi veti spune asa da asa nu Smile
Poate in weekend voi avea ceva timp sa ies putin in natura Smile

Nu la critica m-am referit ci la identificarea celor 2 imagini: una sa fie cu WB pe "auto" (sau orice profil ales, chiar si in Kelvini), iar cealalta cu "custom WB" ... ca sa le deosebim; sa stim la fiecare ce balans de alb a fost ales.
Aici nu conteaza arta fotografica, ci tehnica fotografica de a stabili balansul de alb. Singura conditie e ca testele sa fie facute in aceleasi conditii de iluminare, (nu una la neon, iar celalta la bec cu incandescenta) si exact in aceasi pozitie. Orice modificare de pozitie (a aparatului sau a luminii) nu va conduce la rezultate comparabile. Nu utiliza blitzul!
In natura nu se vor vedea prea evident diferentele. WB e afectat serios cind exista mai multe surse de lumina cu diferite temperaturi de culoare. Poti de ex. sa testezi cu o lampa de birou in care sa montezi un bec economic - care are inscris pe cutie temperatura de culoare - si sa compari WB pus pe "auto" cu WB fixat in aparat la valoarea becului (cea scrisa pe cutia becului).

De critica a avut parte si Ansel Adams, dar lucrarile sale au ramas in istorie ca un etalon. Dar aici se va analiza strict WB, iar eventualele critici vor fi facute in acest sens.

Bogdan Dulgheru

Mesaje : 24
Puncte : 26
Reputatie : 0
Data de inscriere : 10/03/2011

Sus In jos

Intrebari (incepatori) Empty Re: Intrebari (incepatori)

Mesaj  deraiatu Mar Mar 29, 2011 6:37 am

Da acum am inteles perfect ce vrei sa spui, cu siguranta voi reveni cu cateva exemple.

deraiatu

Mesaje : 55
Puncte : 74
Reputatie : 0
Data de inscriere : 20/02/2011

Sus In jos

Intrebari (incepatori) Empty Re: Intrebari (incepatori)

Mesaj  PremierPhoto Mar Mar 29, 2011 7:34 am

Cei care vor sa lasa comentarii, sa o faca in maniera asta:

a) Care crezi ca este subiectul?
b) Ce iti place si ce nu la acea fotografie?
c) Ce ai fi facut diferit?

Si asta e valabil pentru toate pozele postate in acest forum, nu doar in acest thread Exclamation Exclamation Exclamation
Dupa care, asa cum a spus si Bogdan Dulgheru, comentarii strict la obiect. Suntem aici sa invatam, si nu avem nevoie decat de critici pozitive si constructive!
PremierPhoto
PremierPhoto
VIP
VIP

Mesaje : 490
Puncte : 687
Reputatie : 46
Data de inscriere : 10/02/2011

http://www.premier-photo.com

Sus In jos

Intrebari (incepatori) Empty Re: Intrebari (incepatori)

Mesaj  deraiatu Mar Apr 05, 2011 9:32 am

O noua dilema, in weekend am urcat pe Tampa, nu neaparat pentru poze (desi aveam intiparit in minte niste cadre de acolo de sus )ci mai mult pentru un pic de miscare, asadar am zis ca daca tot urc sa iau si aparatul.Toate bune si frumoase, am facut poze destul de multe pentru a avea de unde alege, insa cand am ajuns acasa am avut o mare dezamagire majoritatea pozelor fara contrast, foarte albe. La aceasta problema ma asteptam deoarece era pe la amiaza dar nu ma asteptam sa iasa chiar asa de proaste pozele, asadar ce e de facut in asemenea situatii, se poate corecta setand AV-ul pe plus in incercarea "subexpunerii" sau ce am putea face?
Soarele era undeva in lateral stanga iar WB l-am incercat si pe auto si pe daylight (5200K)

deraiatu

Mesaje : 55
Puncte : 74
Reputatie : 0
Data de inscriere : 20/02/2011

Sus In jos

Intrebari (incepatori) Empty Re: Intrebari (incepatori)

Mesaj  PremierPhoto Mar Apr 05, 2011 9:40 am

te rog sa postezi cateva exemple pentru a avea o referinta, si voi reveni cu sugestii
PremierPhoto
PremierPhoto
VIP
VIP

Mesaje : 490
Puncte : 687
Reputatie : 46
Data de inscriere : 10/02/2011

http://www.premier-photo.com

Sus In jos

Intrebari (incepatori) Empty Re: Intrebari (incepatori)

Mesaj  deraiatu Mier Apr 06, 2011 6:02 am

Asadar asta am fotografiat
Aparat
Intrebari (incepatori) 29lh653
Aparat iso 200, f29, 1/30 sec
Intrebari (incepatori) 2mmxush

Lightroom
Intrebari (incepatori) 2ry3ps1
Unde am gresit:(


Ultima editare efectuata de catre deraiatu in Mier Apr 06, 2011 8:02 am, editata de 1 ori

deraiatu

Mesaje : 55
Puncte : 74
Reputatie : 0
Data de inscriere : 20/02/2011

Sus In jos

Intrebari (incepatori) Empty Re: Intrebari (incepatori)

Mesaj  PremierPhoto Mier Apr 06, 2011 7:09 am

La prima poza avem asa:

Camera Maker: Canon
Camera Model: Canon EOS 400D DIGITAL
Lens: EF-S18-55mm f/3.5-5.6 IS
Focal Length: 28.0mm
Aperture: f/25.0
Exposure Time: 0.0050 s (1/200)
ISO equiv: 800
Exposure Bias: none
Metering Mode: Matrix
Exposure: aperture priority (semi-auto)
Intrebari (incepatori) 1

A 2-a imagine avem asa:
Camera Maker: Canon
Camera Model: Canon EOS 400D DIGITAL
Lens: EF55-200mm f/4.5-5.6 USM
Focal Length: 200.0mm
Aperture: f/29.0
Exposure Time: 0.025 s (1/40)
ISO equiv: 200
Exposure Bias: none
Metering Mode: Matrix
Exposure: aperture priority (semi-auto)
Intrebari (incepatori) 2

a 3-a imagine
Camera Maker: Canon
Camera Model: Canon EOS 400D DIGITAL
Lens: EF55-200mm f/4.5-5.6 USM
Focal Length: 200.0mm
Aperture: f/29.0
Exposure Time: 0.033 s (1/30)
ISO equiv: 200
Exposure Bias: none
Metering Mode: Matrix
Exposure: aperture priority (semi-auto)
Intrebari (incepatori) 3

Am atasat si histograma pentru a avea o mai buna intelegere a ceea ce se intampla. De la inceput trebuie sa stim ca nu exista histograma perfecta.
Toate imaginile sunt bune dpdv histograma. Ce le lipseste este contrastul.
Exista totusi posibilitatea sa imbunatatesti imaginile in astfel de cazuri prin folosirea unui filtru de polarizare.

A 3-a imagine este cea mai clara, si totusi cu o usoara tenta de sub-expunere; judecand dupa histograma ar fi cam 1 - 1.5 stopuri. Asta inseaman ca de la f/29 se poate deschide diafragma. Putem folosi foarte bine un f/22, iar profunzimea de cam nu se va schimba semnificativ, insa imaginea va fi mai "luminoasa"; sau putem sa folosim un timp de expunere mai lung - neaparat cu trepied, sau putem creste valoarea ISO - rezultatul fiind acelasi.
PremierPhoto
PremierPhoto
VIP
VIP

Mesaje : 490
Puncte : 687
Reputatie : 46
Data de inscriere : 10/02/2011

http://www.premier-photo.com

Sus In jos

Intrebari (incepatori) Empty Re: Intrebari (incepatori)

Mesaj  deraiatu Mier Apr 06, 2011 7:29 am

a treia poza e prelucrata de mine dupa a doua poza, am dat-o ca exemplu aproximativ la ce as fi vrut eu sa iasa, dar din pacate....

deraiatu

Mesaje : 55
Puncte : 74
Reputatie : 0
Data de inscriere : 20/02/2011

Sus In jos

Intrebari (incepatori) Empty Re: Intrebari (incepatori)

Mesaj  deraiatu Mier Apr 06, 2011 8:23 am

poza 1 nu este la iso 800 ci tot la 200 (nu am vrut sa urc mai sus de 200 pentru a nu pierde din calitate), toate pozele au fost trase pe modul Av (Aperture), pentru ca am vrut sa inchid cat se poate de mult diafragma (avand in vedere ca am facut pozele "din mana"), pentru a avea o profunzime cat mai buna.
Pe obiectivul de 200 am un filtru Skylight 1A, pe care il tin mai mult sa protejez sticla.
Cred ca pana la urma problema este lumina si distanta foarte mare Sad

deraiatu

Mesaje : 55
Puncte : 74
Reputatie : 0
Data de inscriere : 20/02/2011

Sus In jos

Intrebari (incepatori) Empty Acumulatori

Mesaj  Constantin Dum Mai 08, 2011 10:37 pm

Salutare !
Nu ştiu exact dacă e bine că am postat aici, iar dacă-i greşit îmi cer scuze şi puteţi şterge postul.
Am o mare dilemă cu acumulatorii.
Am două perechi de acumulatori VARTA AA 2700 mAh (care nu mă mai ţin deloc) şi un încărcător hama. Sunt buni ? Nu sunt ? Ce îmi puteţi recomanda (acumulatori, încărcător) ?

Mulţumesc ! Cu stimă, Constantin.
Constantin
Constantin

Mesaje : 2
Puncte : 2
Reputatie : 0
Data de inscriere : 29/04/2011

http://constantin-bojoaga.blogspot.com

Sus In jos

Intrebari (incepatori) Empty Re: Intrebari (incepatori)

Mesaj  PremierPhoto Lun Mai 09, 2011 12:25 am

Constantin a scris:Salutare !
Nu ştiu exact dacă e bine că am postat aici, iar dacă-i greşit îmi cer scuze şi puteţi şterge postul.
Am o mare dilemă cu acumulatorii.
Am două perechi de acumulatori VARTA AA 2700 mAh (care nu mă mai ţin deloc) şi un încărcător hama. Sunt buni ? Nu sunt ? Ce îmi puteţi recomanda (acumulatori, încărcător) ?

Eu personal folosesc Energizer. Acumulatorii ai si ei o durata de viata. Daca nu mai tin, inseamna ca sunt pe la sfarsit, si este cazul sa achizitionezi altii. Este recomandabil ca si incarcatorul sa fie acelasi brand ca si acumulatorii.
PremierPhoto
PremierPhoto
VIP
VIP

Mesaje : 490
Puncte : 687
Reputatie : 46
Data de inscriere : 10/02/2011

http://www.premier-photo.com

Sus In jos

Intrebari (incepatori) Empty Re: Intrebari (incepatori)

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 1 din 2 1, 2  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum