Forum CANON / Canonisti
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Recomandare geanta

+2
gnash
deraiatu
6 participanți

In jos

Recomandare geanta Empty Recomandare geanta

Mesaj  deraiatu Vin Feb 25, 2011 4:42 am

salutare, imi poate recomanda si mie cineva o geanta in care sa incapa un canon 400D kit plus un obiectiv 55-200?

deraiatu

Mesaje : 55
Puncte : 74
Reputatie : 0
Data de inscriere : 20/02/2011

Sus In jos

Recomandare geanta Empty Re: Recomandare geanta

Mesaj  gnash Lun Feb 28, 2011 2:08 am

Masoara si tu cat are aparatul + obiectivul si cauta genti care sa fie MAI MARI decat masuratorile tale.
Un obiectiv Canon 55-250 are in jur de 11cm, iar body-ul (400D) are in jur de 7cm: total 18cm. Deci cauta o geanta care sa aiba adancimea de 20cm. Mai pui si capacul, deci sa ai o marja, ca sa nu stea chiar fix aparatul...

Uite AICI genti cate vrei.

Eu as alege: ASTA sau ASTA.

Dar inca o data, fi atent la dimensiunile interioare.


gnash
Moderator
Moderator

Mesaje : 40
Puncte : 63
Reputatie : 2
Data de inscriere : 08/02/2010

Sus In jos

Recomandare geanta Empty Re: Recomandare geanta

Mesaj  PremierPhoto Lun Feb 28, 2011 3:12 am

In momentul in care pleci in cautarea unei genti, iti recomand sa ai in vedere viitorul. Ce inseamna asta? Cu siguranta vei mai achizitiona echipament in viitor, fie un obiectiv, un flash, etc.. Geanta aleasa trebuie sa aibe destul spatiu sa iti gazduiasca investitiile de viitor. Eu cand am inceput, am inceput cu un rucsac KATA R103, insa in scurt timp am ajuns la concluzia ca nu este suficient.. si anul asta am achizitionat
o geanta KATA PRO FlyBy. Este o geanta mare, care imi gazduieste echipamentul necesar pentru nunti/bitezuri si alte evenimente..

Sper sa iti fie de folos toate informatiile, si sa ne spui si noua ce ai achizitionat in cele din urma.
PremierPhoto
PremierPhoto
VIP
VIP

Mesaje : 490
Puncte : 687
Reputatie : 46
Data de inscriere : 10/02/2011

http://www.premier-photo.com

Sus In jos

Recomandare geanta Empty Re: Recomandare geanta

Mesaj  Tineghe Lun Feb 28, 2011 3:45 am

Salutare
Am eu o geanta de vanzare lowepro rezo 110AW si intra in ea o camera cu obiectiv montat pe ea si inca un obiectiv mai mare. Eu o folose-am cu un canon rebel XT cu obiectivul de kit 18-55mm, plus un obiectiv 75-300mm.
http://products.lowepro.com/product/Rezo-110-AW,2003,20.htm

Depinde si ce aparat ai. Eu am si un canon 40D care e mai mare decat 350D sau rebel XT si nu prea sta confortabil in geanta.

Recomandare geanta Img4121r
Geanta o am de 4 luni dar nu am folosit-o decat foarte putin deoarece mi-am luat un rucsac lowepro.
Daca te intereseaza astept un raspuns.
Tineghe
Tineghe

Mesaje : 78
Puncte : 120
Reputatie : 12
Data de inscriere : 08/11/2010

Sus In jos

Recomandare geanta Empty Re: Recomandare geanta

Mesaj  deraiatu Lun Feb 28, 2011 10:18 am

Da multumesc de raspunsuri,
gnash - body 400D + obiectivul de kit 18-55 + capac obiectiv = 15 cm
- obiectiv 55-200 cu capace 13cm
- body 400D + obiectiv 55-200 cu capac 18 cm
asadar fie:
- ASTA de ai zis tu, dar daca voi face poze cu obiectivul 55-200 cand il voi pune in geanta va trebui sa schimb obiectivul cu cel de kit pt ca nu va sta bine avand 18 cm iar interiorul gentii doar 17 cm iar asta e cam incomod pt ce vreau eu,
- fie unul un pic mai adanc de 20 sa spunem inca nu am gasit un model anume dar mai caut
PremierPhoto - foarte adevarat ce spui tu insa momentan nu am nici banuti necesari si nici nu vreau ceva mai mare, caut ceva cat mai accesibil pentru a fi folosit sa spunem la o plimbare prin brasov, ceva sa fie la indemana, cat mai putin atragator si cat mai confortabil.
Tineghe - fa-mi te rog o oferta de pret pe PM, body-ul asa cum am spus mai sus este 400D-ul, nu garantez ca voi cumpara dar niciodata nu se stie.
Multumesc tuturora Smile

deraiatu

Mesaje : 55
Puncte : 74
Reputatie : 0
Data de inscriere : 20/02/2011

Sus In jos

Recomandare geanta Empty Re: Recomandare geanta

Mesaj  deraiatu Lun Feb 28, 2011 10:29 am

Uite am gasit asta ce spuneti de ea? O vad destul de potrivita.

deraiatu

Mesaje : 55
Puncte : 74
Reputatie : 0
Data de inscriere : 20/02/2011

Sus In jos

Recomandare geanta Empty Re: Recomandare geanta

Mesaj  PremierPhoto Lun Feb 28, 2011 10:42 am

citeste si parerile celor care deja au achizitionat aceasta geanta de pe f64.. pentru a-ti forma o parere.. Ideal ar fi sa poti sa pui mana pe ea inainte s-o cumperi... sa vezi cum se potriveste echipamentului tau... daca este ceea ce iti doresti.. Este cam greu sa-ti dai seama din poze de calitatea materialului.. Personal iti recomand cu caldura produsele KATA - am si rucsac si "valiza"; desi rucsacul il am de mai bine de 3 ani, arata ca fiind nou.. si a fost purtat prin multe locuri.. si cu multe mijloace de transport, inclusiv avion. Insa, depinde si de bugetul tau..
PremierPhoto
PremierPhoto
VIP
VIP

Mesaje : 490
Puncte : 687
Reputatie : 46
Data de inscriere : 10/02/2011

http://www.premier-photo.com

Sus In jos

Recomandare geanta Empty Re: Recomandare geanta

Mesaj  deraiatu Lun Feb 28, 2011 7:57 pm

Da am citit si comentariile, uite unu:
Catalin
Comentariu:
Best! for my Canon EOS 400D The Rebel XTi KIT plus un teleobiectiv EF 55-200mm si restul accesoriilor incarcator, acumulator, CF suplimentar...pt moment...pana mai adaug cateva Very Happy
Cam asta am si eu de gand sa bag in ea, e adevarat si sunt constient ca nu e foarte mare calitate da la banuti astia cred ca e ok.
De kata momentan nu am bani Sad

deraiatu

Mesaje : 55
Puncte : 74
Reputatie : 0
Data de inscriere : 20/02/2011

Sus In jos

Recomandare geanta Empty Re: Recomandare geanta

Mesaj  Admin Mar Mar 01, 2011 11:20 pm

@deraiatu

Eu as alege-o pe asta pentru ca are si husa de ploaie. In general produsele Tamrac sunt de calitate si au garantie 5 ani!

Admin
Admin
Admin

Mesaje : 186
Puncte : 351
Reputatie : 8
Data de inscriere : 23/11/2009

https://canonisti.all-up.com

Sus In jos

Recomandare geanta Empty Re: Recomandare geanta

Mesaj  deraiatu Joi Apr 07, 2011 8:42 pm

Acum mi-a sosit geanta, este Tamrac 5765 de care la prima vedere sunt foarte multumit.
Multumesc tuturor pentru sfaturi.

deraiatu

Mesaje : 55
Puncte : 74
Reputatie : 0
Data de inscriere : 20/02/2011

Sus In jos

Recomandare geanta Empty geanta camera

Mesaj  AndreiA Lun Iun 27, 2011 9:45 pm

Salut, mai ai geanta la vanzare?

AndreiA

Mesaje : 1
Puncte : 1
Reputatie : 0
Data de inscriere : 26/06/2011

Sus In jos

Recomandare geanta Empty Re: Recomandare geanta

Mesaj  Tineghe Mar Iun 28, 2011 1:57 am

Salut. Eu? da o mai am. Poti vedea mai multe poze cu geanta pe linkul de la semnatura mea.
Tineghe
Tineghe

Mesaje : 78
Puncte : 120
Reputatie : 12
Data de inscriere : 08/11/2010

Sus In jos

Recomandare geanta Empty Re: Recomandare geanta

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum