Forum CANON / Canonisti
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Battery grip canon 500d original sau ?

3 participanți

In jos

Battery grip canon 500d original sau ? Empty Battery grip canon 500d original sau ?

Mesaj  Stefan Rotaru Joi Iun 02, 2011 4:28 am

Va salut..dupa cum spune si titlul..am o intrebare pentru cunoscatorii canon..am un canon 500d si vreau sa`mi achizitionez un battery grip..am vazut ope diferite site`rui cel original se invarte undeva in jurul a 5-6 milioane..fara acumulator de rezerva..si am cautat pe alte site`uri..ebay de exp si am gasit foarte ieftin 1-2 mil plus acumulatori de rezerva..insa nu sunt originale..stiu asta..dar ar putea afecta cu ceva asta functionalitatea aparatului ?? poate functiona gresit? ..Astept niste pareri si de la voi cu un sfat ! va salut Smile STefan.R

Stefan Rotaru

Mesaje : 20
Puncte : 32
Reputatie : 0
Data de inscriere : 11/05/2011

Sus In jos

Battery grip canon 500d original sau ? Empty Re: Battery grip canon 500d original sau ?

Mesaj  PremierPhoto Vin Iun 03, 2011 12:22 pm

Am vazut multe discutii pe forumurile americane, si multi fotografi spun ca este mare diferenta intre cele originale si cele de la terti. Bineinteles, daca este vorba de bani, vom alege ce e mai ieftin.. insa este posibil sa iesim mai scump. Se vorbea prin forumuri cum ca cele de la terti, nu stau bine pe aparat, au un mic joc, care in timp duce la stricarea contactelor. (nu toate brand-urile). Nici materialele folosite in constructie nu sunt ca cele originale, dar sunt ok.

Acum, trebuie sa te gandesti asa: faci foto profesional? se merita sa iei unul original; Daca e numai hobby.. si banii sunt strqansi greu.. poti merge pe a 2-a varianta.
PremierPhoto
PremierPhoto
VIP
VIP

Mesaje : 490
Puncte : 687
Reputatie : 46
Data de inscriere : 10/02/2011

http://www.premier-photo.com

Sus In jos

Battery grip canon 500d original sau ? Empty Re: Battery grip canon 500d original sau ?

Mesaj  Stefan Rotaru Sam Iun 04, 2011 1:15 am

am inteles....eu sunt pe a doua varianta..amator si banii se strang greu..si cred ca o sa`mi comand una accesibila..insa mi`e tare frica de contactele care ai zis..si sa nu`mi strice aparatu..asa mai degraba mici nu`mi mai cumpar pana ce strang bani de unul original..nustiu ce sa zic..multumesc de raspunsuri..inca n`am dat comanda..ma mai gandesc.

Stefan Rotaru

Mesaje : 20
Puncte : 32
Reputatie : 0
Data de inscriere : 11/05/2011

Sus In jos

Battery grip canon 500d original sau ? Empty Re: Battery grip canon 500d original sau ?

Mesaj  PremierPhoto Sam Iun 04, 2011 10:11 am

ai iesi mai ieftin cu un acumulator Canon original. Gripul poate fi achizitionat cand ai banii, dar cu 2 acumulatori te descurci excelent. Eu de foarte multe ori fac o nunta intreaga cu un singur acumulator.
PremierPhoto
PremierPhoto
VIP
VIP

Mesaje : 490
Puncte : 687
Reputatie : 46
Data de inscriere : 10/02/2011

http://www.premier-photo.com

Sus In jos

Battery grip canon 500d original sau ? Empty Re: Battery grip canon 500d original sau ?

Mesaj  romulus Dum Iun 05, 2011 4:05 am

N-am avut bani sa-mi iau un grip, dar mi-am luat un acumulator replace, despre care auzisem numai de bine, si e OK. Fac destule fotografii fara ca macar sa folosesc si a doua baterie. Intr-o zi o sa-mi iau si un grip. Pana atunci am la mine in permanenta 2 baterii.
romulus
romulus

Mesaje : 52
Puncte : 66
Reputatie : 4
Data de inscriere : 25/04/2011

http://verso.picturepush.com/

Sus In jos

Battery grip canon 500d original sau ? Empty Re: Battery grip canon 500d original sau ?

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum