Forum CANON / Canonisti
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Canon EOS 50D

4 participanți

In jos

Canon EOS 50D Empty Canon EOS 50D

Mesaj  whiteLion Mar Noi 16, 2010 7:33 pm

Canon EOS 50D Allroundview-001

Canon EOS 50D vine in intampinarea fotografilor cu atribute imbunatatite fata de predecesorul EOS 40-D, cum ar fi:

-un nou senzor de 15 Mpx
-6.3 cadre pe secunda
-sensibilitate ISO expandabila pana la 12800
-procesor nou de imagine Digic 4 pe 14-bit
-o mai buna protectie la apa si praf
-conector HDMI
-LCD cu 920,000 pixeli
-sistem imbunatatit de focus
-posibilitatea de ajustare fina a focusului

si multe altele care fac din aceasta camera un nou pas in fotografie, constituind alegerea perfecta pentru un fotograf amator sau profesionist.

Manual in format pdf.

Specificatii tehnice:
-senzor CMOS (22.3x14.9 mm - crop 1.6x)fabricat sub o noua tehnologie
-rezolutie 15.1 Mpx
-procesor imagine Digic 4 cu conversie pe 14 bit
-rezolutii disponibile:
• 4752 x 3168
• 3456 x 2304
• 2353 x 1568
-format fisiere:
• RAW (.CR2; 14-bit)
• JPEG (EXIF 2.21) - Fine / Normal
• RAW + JPEG (separate files)
• sRAW1 (7.1 MP)
• sRAW2 (3.8 MP)
-sistem de curatare a senzorului prin vibratii

-9 puncte AF in cruce (pentru obiective mai luminoase de f5.6, iar cel central extra sensibil pentru obiectivele cu f2.Cool
-Moduri focus:
• One shot AF
• AI Servo AF
• AI Focus AF
• Focus Manual
-Asistenta AF: strobo Flash
-Ajustare AF +/- 20 pasi cu memorare pentru diverse obiective (pana la 20 obiective).

-Masurare TTL a expunerii, pe 35 de zone
-Moduri de masurare:
• Evaluativa pe 35 zone
• Partiala (9% la centru)
• Spot (aprox. 3.8% la centru)
• Central ponderat
-compensarea expunerii: -/+ 2 (in pasi de 1/3 sau 1/2)
-bracketing: -/+ 2 (in pasi de 1/3 sau 1/2)
-functie de blocare a expunerii

-sensibilitate ISO:
• Auto ISO (100-1600)
• ISO 100 - 3200
• H1 (6400) si H2 (12800) expandat
-Shutter garantat pentru 100,000 de expuneri
-timp de expunere: 30 - 1/8000 sec 9ajustabil in pasi de 1/3 sau 1/2)
-sincronizare flash: 1/250s
-mod Bulb
-diafragma: F1.0 - F91 (ajustare in pasi de 1/3 sau 1/2)

-Balans de alb:
• Auto
• Zi
• Umbra
• Nor
• Bec incadescent
• Neon
• Flash
• Customizabil
• Kelvin (2500 - 10000 K in pasi de 100 K)
• modificare tenta culoare

-Moduri fotografiere:
• Standard
• Portret
• Peisaj
• Neutru
• Fidel
• Alb/Negru
• Definit de utilizator 1,2 si 3
-Ajustare captura imagine:
• Sharpness: 0 to 7
• Contrast: -4 to +4
• Saturatie: -4 to +4
• Ton: -4 to +4
• Filtru alb/negru: N, Ye, Or, R, G
• Ton alb/negru: N, S, B, P, G

-Vizor cu pentaprisma, cu acoperire 95% si magnificare 0.95x
-focus schimb interschimbabil
-ajustarea dioptriei de la -3 la +1

-LCD
• 3.0" TFT LCD
• 920,000 pixeli
• 7 nivele de luminozitate
• 160 ° unghi de vedere
• anti-reflexie

-functie live-view imbunatatita, cu 30 fps si 3 moduri de focus

-Flash
• E-TTL II auto flash
• acoperire 17 mm
• Numar ghid 13 @ ISO 100
• Timp de reincarcare ~3s
• Compensare +/-2.0 EV in pasi de 0.3 sau 0.5 EV
• Sincronizare 1/250 sec

-Moduri expunere:
• Auto
• Creativ auto
• Program AE (P)
• Prioritate de timp (Tv)
• Prioritate de diafragma (Av)
• Manual (M)
• Auto depth-of-field
• Portret
• Peisaj
• Close-up
• Sport
• Night portrait
• Flash oprit• Setari utilizator 1 si 2

-fotografiere in rafala 6.3 fps (hi) sau 3 fps (low)
-temporizare: 2 sau 10s (3s cu blocarea oglinzii)

-Conectivitate:
• USB 2.0 Hi-Speed
• Iseisre Video
• conector HDMI
• telecomanda N3
• PC Sync flash terminal
• terminal pentru WFT-E3/E3A

-stocare: Compact Flash Type I/II (inc. FAT32), compatibil UDMA.
-alimentare:
• acumulator Lithium-Ion BP-511A
• Suporta BP-511 / BP-511A / BP-512 / BP-514
• CR2016 Lithiu pt data si setari
• Optional adaptor AC

-dimensiuni: 146 x 108 x 74 mm
-greutate: 822g (fara baterie)

Dupa ce a fost testat de dpreview.com:
Detail (D-SLR)
Rating (out of 10)
Build quality 9.0
Ergonomics & handling 8.5
Features 9.5
Image quality 8.5
Performance (speed) 9.0
Value 8.0

Highly Recommended (just)
whiteLion
whiteLion

Mesaje : 84
Puncte : 150
Reputatie : 13
Data de inscriere : 12/11/2010

http://sevenfotostudio.blogspot.com/

Sus In jos

Canon EOS 50D Empty Re: Canon EOS 50D

Mesaj  whiteLion Mier Noi 17, 2010 9:57 pm

Imi place tot la aparatul asta, de la faptul cum se misca, pana la cat il tine acumulatorul .... iar faptul ca nu filmeaza este un + pentru mine, care nu ma pasioneaza domeniul asta.
Au facut o treaba excelenta cei de la Canon cu aceasta serie.
whiteLion
whiteLion

Mesaje : 84
Puncte : 150
Reputatie : 13
Data de inscriere : 12/11/2010

http://sevenfotostudio.blogspot.com/

Sus In jos

Canon EOS 50D Empty Re: Canon EOS 50D

Mesaj  aureldunca Vin Noi 26, 2010 4:26 am

Iubesc aparatul asta pt ca detin unul dar sunt indragostit de 5D Mark II Wink
aureldunca
aureldunca

Mesaje : 42
Puncte : 77
Reputatie : 9
Data de inscriere : 08/11/2010

http://www.aureldunca.ro

Sus In jos

Canon EOS 50D Empty SUPER multumit

Mesaj  NeacsuPhotography Lun Aug 08, 2011 12:19 am

O camera foarte stabila si bine lucrata cu un o rezolutie rezonabila in comparatie cu Nikon-ul la acelasi nivel. Este excelenta chiar si pentru folosire in regim profesionist daca ii se adauga sticle de calitate din seria L, in general.
Si avand in vedere ca e primul meu post la voi, salutare tuturor, lumina multa si buna si mult succes pentru proiectele viitoare.

NeacsuPhotography

Mesaje : 1
Puncte : 2
Reputatie : 1
Data de inscriere : 07/08/2011

Sus In jos

Canon EOS 50D Empty canon 50 d

Mesaj  gurlui Joi Aug 25, 2011 5:39 pm

In primul rand, bine v-am gasit pe toti,
sunt un nou membru pasionat de fotografie in special cea de natura,am avut de-a lungul timpului un 400d,un 550 d iar acuma am un 50 d la care folosesc un tele 300 L IS cu diafragma 4 ,un extender EF II 1,4x si bineinteles un ob ,,casnic,, 28-135 IS.
50 D-ul nu il am decat de o luna inca nu l-am descifrat asa cum trebuie ,insa am impresia ca nu da rezultatele la care ma asteptam,nu stiu de ce am impresia ca am facut poze mult mai reusite cu aparatele anterioare sau oare ma insel eu? Am impresia ca focusul nu e totdeauna focus,iar culorile si luminozitatea pozelor parca sunt mult mai slabe ca si la celelalte aparate ce le-am avut la aceleasi valori de ISO si de diafragma.
Nu sunt un profesionist si nici nu tind sa ajung ,pozez de placere dar am pretentia ca pozele sa fie ok.Bineinteles ca inca am nelamuriri ,de exemplu daca merita sa activez functia de Auto focus fin (am o carte scrisa de David D. Busch dedicata lui 50 d,in care nu recomanda acest lucru),ce mod de evaluare a expunerii sa folosesc si in ce conditii ,iarasi nu sunt in clar.
Daca cineva poate sa ma lamureasca in aceste privinte ar fi ok
va multumesc

gurlui

Mesaje : 2
Puncte : 2
Reputatie : 0
Data de inscriere : 25/08/2011

Sus In jos

Canon EOS 50D Empty Re: Canon EOS 50D

Mesaj  whiteLion Joi Aug 25, 2011 6:48 pm

Pentru a avea un focus optim, la toate aparatele foto si nu numai la 50d trebuie sa compensezi miscarile inerente care apar in diferite situatii.
Cea mai buna solutie pentru a scapa de poze blurate este folosirea unui punct de stationare fix, un trepied, dar cum acest lucru nu este posibil in toate situatiile atunci trebuie sa te joci pe setarile camerei, bineinteles ca trebuie sa ii cunosti la perfectie toate functiile camerei si situatiile in care o functie te-ar putea ajuta.
Aici intervine practica, daca nu iti place cum a iesit o poza, atunci incearca alte setari.
Iti recomand sa renunti la programele automate si sa te joci cu programele creative.
Nici nu stii ce poze curate iti poate scoate camera doar cu o compensare a expunerii cu + sau cu o crestere mica a ISO. Exerseaza!
Mai conteaza si ce lentila ai pe aparat, de exemplu dupa ce mi-am cumparat 70-300 mm L - ul am ramas uimit de pozele sharp pe care le scoate, chiar si la 300 de mm.

La culorile despre care vorbesti ca ar fi cam fade iti spun ca pentru a face o comparatie trebuie sa fotografiezi acelasi cadru, in aceleasi conditii si cu acelasi setari cu 2 aparate diferite si sa compari rezultatele. Eu nu am observat asta, desi inainte am avut 400D si un A400.
whiteLion
whiteLion

Mesaje : 84
Puncte : 150
Reputatie : 13
Data de inscriere : 12/11/2010

http://sevenfotostudio.blogspot.com/

Sus In jos

Canon EOS 50D Empty Re: Canon EOS 50D

Mesaj  whiteLion Joi Aug 25, 2011 7:48 pm

gurlui a scris: In primul rand, bine v-am gasit pe toti,
sunt un nou membru pasionat de fotografie in special cea de natura,am avut de-a lungul timpului un 400d,un 550 d iar acuma am un 50 d la care folosesc un tele 300 L IS cu diafragma 4 ,un extender EF II 1,4x si bineinteles un ob ,,casnic,, 28-135 IS.
50 D-ul nu il am decat de o luna inca nu l-am descifrat asa cum trebuie ,insa am impresia ca nu da rezultatele la care ma asteptam,nu stiu de ce am impresia ca am facut poze mult mai reusite cu aparatele anterioare sau oare ma insel eu? Am impresia ca focusul nu e totdeauna focus,iar culorile si luminozitatea pozelor parca sunt mult mai slabe ca si la celelalte aparate ce le-am avut la aceleasi valori de ISO si de diafragma.
Nu sunt un profesionist si nici nu tind sa ajung ,pozez de placere dar am pretentia ca pozele sa fie ok.Bineinteles ca inca am nelamuriri ,de exemplu daca merita sa activez functia de Auto focus fin (am o carte scrisa de David D. Busch dedicata lui 50 d,in care nu recomanda acest lucru),ce mod de evaluare a expunerii sa folosesc si in ce conditii ,iarasi nu sunt in clar.
Daca cineva poate sa ma lamureasca in aceste privinte ar fi ok
va multumesc

Si ca tot ai adus vorba de David D. Busch, iata ce spune el despre Canon 50D:
"Why the Canon EOS 50D is great:

I’ve never been able to tell whether I like Canon or Nikon cameras better, so I've been using both for decades. Each brand has its advantages. But the 50D really impressed me with some special features, outstanding image quality, and great handling.
First and foremost, it's affordable, if you’re serious about photography. The 50D is priced hundreds of dollars less than its closest competition, the Nikon D300, and yet it delivers similar high ISO performance, and 15 megapixel image quality that more than matches that of any other camera in its price range. Add in some high quality Canon EF and EF-S lenses, and you have an unbeatable combination at a bargain price.

The EOS 50D is also more expandable than any previous Canon dSLR at this price. There are three different focusing screens available, including one with a useful alignment grid; a rock-solid vertical grip for convenient portrait-orientation shots; and a wireless transmitter for direct transfer of your photos to a laptop or other computer.

The Canon EOS 50D also includes tons of very cool features, such as Live View capability that allows previewing the actual image on the camera’s high resolution, 920,000-dot three-inch LCD screen before you snap a picture; ISO settings up to the equivalent of 12,800 (!), super-speedy 6.3 fps continuous shooting, an improved autofocus system with nine sensitive cross-type sensors, that’s more accurate than anything this side of the Canon EOS 1D Mark III; and automatic/manual sensor cleaning.
"

Cred ca nu este nevoie sa traduc.
whiteLion
whiteLion

Mesaje : 84
Puncte : 150
Reputatie : 13
Data de inscriere : 12/11/2010

http://sevenfotostudio.blogspot.com/

Sus In jos

Canon EOS 50D Empty canon 50 d

Mesaj  gurlui Joi Aug 25, 2011 9:47 pm

da asa e aveti dreptate e foarte important sa ai o baza solida atunci cand pozezi,lentila ce o folosesc este super ai vazut este un 300mm serie L cu 4 n-am ce sa-i reprosez oricum scot poze destul de bune dar parca procentajul de poze reusite dintr-o serie nu e chiar asa de bun.O sa incerc sa postez cateva fotografii ca sa va dati cu parerea

gurlui

Mesaje : 2
Puncte : 2
Reputatie : 0
Data de inscriere : 25/08/2011

Sus In jos

Canon EOS 50D Empty Re: Canon EOS 50D

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum