Forum CANON / Canonisti
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Metering mode... cine imi poate explica?

3 participanți

In jos

Metering mode... cine imi poate explica? Empty Metering mode... cine imi poate explica?

Mesaj  mlata7 Mar Aug 30, 2011 8:30 am

Salutare canonisti.
Sunt de curand posesoarea unui d-slr, Canon EOS 500D. Am tot citit pe net despre "metering mode" dar nu am prea inteles. Ca paranteza: De fapt problema mea vine de la faptul ca nu mi-au iesit pozele noaptea asa cum mi-am dorit. Adica, daca faceam focus pe persoana din cadru nu mai iesea fundalul calumea, era prea luminos. Daca foloseam blit, cladirea din spate nu se mai vedea deloc. Apoi daca faceam focus pe cladire, nu se mai vedea calumea subiectul (persoana).

Am gasit meterin mode in setari si am tot schimbat intre ele atat ziua cat si noaptea, dar nu s-a intamplat nimic sau cel putin eu nu am vazut diferente intre fotografii.
Eu am asa pe aparat:
- evaluative metering
- partial metering
- spot metering
- center-weghted metering

Imi poate explica cineva cum e cu masurarea asta, eventual si un exemplu, acelasi cadru dar 4 moduri de masurare diferite?
Multumesc.

mlata7

Mesaje : 3
Puncte : 7
Reputatie : 0
Data de inscriere : 30/08/2011

Sus In jos

Metering mode... cine imi poate explica? Empty Masurarea Expunerii

Mesaj  PremierPhoto Mar Aug 30, 2011 2:14 pm

Masurarea expunerii se face cu exponometrul. Exista doua tipuri de exponometre: exponometre portabile si exponometre incorporate in aparatul foto. Exponometrele portabile pot fi pentru lumina reflectata sau pentru lumina incidenta, pe cand cele incorporate sunt doar pentru lumina reflectata.

Exista 3 moduri de masurare a luminii reflectate:

1. Expunerea evaluativa sau matriceala (Canon/Nikon)
Acesta este un mod de masurare general. Camera detecteaza pozitia subiectului, luminozitatea generala, luminozitatea de fundal etc. si ia toatea acestea in considerare pentru a determina expunerea corecta. Acest mod de masurare este bun pentru majoritatea subiectelor si scenelor.

2. Masurarea expunerii medii cu pondere centrala (partial metering)
Expunerea este masurata central, apoi se face media cu toata scena.

3. Expunere in spot
Acest mod se utilizeaza pentru expunerea unei anumite zone a subiectului sau scenei. Expunerea este ponderata de aproximativ 2% din zona centrala a vizorului.

Unele aparate dispun si de masurarea partiala a expunerii. (Canon - center weighted) Este eficienta cand fundalul este mult mai stralucitor decat subiectul din cauza iluminarii din spate. Masurarea partiala a expunerii se face pe o arie de 9% din zona centrala a vizorului.

Poti folosi masurare partiala sau spot cand ai un subiect luminat din spate, de exemplu un portret in fata unui geam. Daca ai folosi masurare matriceala (evaluativa), camera ar citi cantitatea de lumina care este in spatele subiectului - rezultatul fiind o silueta. Daca vei folosi spot, atunci citesti lumina care este reflectata de fata subiectului si expui pentru ea.


Trebuie sa faci distinctie intre focus ci sitirea luminii, pentru ca sunt 2 lucruri total diferite. Focus se refera la ceea ce este clar sau nu intr-o imagine, iar metering este ceea ce am scris mai sus.
PremierPhoto
PremierPhoto
VIP
VIP

Mesaje : 490
Puncte : 687
Reputatie : 46
Data de inscriere : 10/02/2011

http://www.premier-photo.com

Sus In jos

Metering mode... cine imi poate explica? Empty Re: Metering mode... cine imi poate explica?

Mesaj  halmiro Sam Oct 22, 2011 9:22 pm

Daca nu ai probleme cu limba engleza iti recomand sa vezi toate cele 7 filmulete (perfect exposure). Vei reusi sa obtii fotografii expue cat mai corect.
Bafta.

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

halmiro

Mesaje : 3
Puncte : 5
Reputatie : 0
Data de inscriere : 09/10/2011

Sus In jos

Metering mode... cine imi poate explica? Empty Re: Metering mode... cine imi poate explica?

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum