Forum CANON / Canonisti
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Canon Vs Nikon

3 participanți

In jos

Canon Vs Nikon Empty Canon Vs Nikon

Mesaj  dragos.sultana Mier Iul 27, 2011 10:43 pm

buna ziua.
sint sigur ca nu sint primul care e in fata acestei dileme. nu sint la primul dslr, pana de curand mi-am facut mana p un olympus e 410.
nu stiu daca a fost cea mai buna alegere, dar acum as vrea sa imi iau un dslr mai bun. Nu sint profesionist, imi place fotografia, dilema mea suna cam asa
Canon eos 500 sau eos 550 sau eos 600D vs nikon D 3100 sau Nikon D 90 sau Nikon D 5100. orice parere e binevenita, sint sigur ca sint destui cunoscatori p acest forum de la care sa primesc un sfat bun.

dragos.sultana

Mesaje : 2
Puncte : 6
Reputatie : 0
Data de inscriere : 27/07/2011

Sus In jos

Canon Vs Nikon Empty Re: Canon Vs Nikon

Mesaj  PremierPhoto Joi Iul 28, 2011 2:04 am

In forum s-a mai discutat despre tema asta.

Sfatul meu este sa incerci sa pui mana pe toate aparatele astea, daca poti. Vei vedea care iti vine ca o manusa.. vei putea face singur o comparatie intre usurinta de manevrare; de a schimba setarile etc.

Pentru comparatii dpdv tehnic, poti cauta pe net (dpreview.com).

Flickr.com este o imensa baza de date, unde vei putea gasi imagini facute cu fiecare din aceste aparate - din nou vei putea vedea diferentele de calitate.

Nu in ultimul rand, bugetul isi va spune cuvantul. La ora actuala, in Romania, Nikon este majoritar datorita faputului ca body-urile sunt putin mai ieftine ca cele de la Canon. Cand vine vorba de obiective (si ma refer la cele profesionale), Nikon este putin mai scump decat Canon.
PremierPhoto
PremierPhoto
VIP
VIP

Mesaje : 490
Puncte : 687
Reputatie : 46
Data de inscriere : 10/02/2011

http://www.premier-photo.com

Sus In jos

Canon Vs Nikon Empty Re: Canon Vs Nikon

Mesaj  Aurex Mier Oct 12, 2011 1:55 am

Alegerea nu e asa simpla ...mai ales ca nu alegi doar un body , ci alegi un SISTEM. De aici incolo ar trebui sa incerci macar cate un model de la fiecare pt. a vedea ce inseamna ergonomia fiecaruia , tipul de meniuri , asezarea butoanelor , etc. Sunt 2 producatori total diferiti ca si abordare.
Si ca sa fiu on topic , din modelele ce le-ai postat , D90 joaca in alta liga decat celelalte.

Aurex

Mesaje : 2
Puncte : 2
Reputatie : 0
Data de inscriere : 18/07/2011

Sus In jos

Canon Vs Nikon Empty Re: Canon Vs Nikon

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum