Forum CANON / Canonisti
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Claritate in fotografie: Meritul obiectivului vs setarile aparatului

3 participanți

In jos

Claritate in fotografie: Meritul obiectivului vs setarile aparatului Empty Claritate in fotografie: Meritul obiectivului vs setarile aparatului

Mesaj  p.a.u.l. Dum Iul 10, 2011 2:23 am

[i]Peisaje clare, detalii fine si bine evidentiate si o lumina ce aduce tonuri placute sunt ingredientele unei fotografii pe placul fotografului dar si privitorului.
Fiind un fotograf amator, iesirile mele destul de dese cu aparatul in mana prin natura, mi-au starnit o serie de intrebari si curiozitati care nu-mi dau pace si pe care nu le-am lamurit din materialele editate de reviste, carti etc.
Am inceput sa depistez o problema in a prinde peisaje in fotografii clare .
Bineinteles ca am folosit trepied, bineinteles ca am ales momente ale zilei in care lumina nu putea fi decat un aliat insa, la sfarsitul sedintelor mele foto am constatat ca fotografiile mele nu erau multumitoare, vizualizandu-le pe monitorul calculatorului. Nemultumirea vine de la depistarea unor detalii neclare, a unui zgomot de imagine si a unei imposibilitati de a repara ceva prin post procesare. Si asta cu toate ca folosesc trepiedul si reusesc sa stabilizez bine camera pe el ba chiar folosesc auto declansatorul.
Fiind nou in site-ul Canonistilor, salut in primul rand toata lumea de aici si in al doile rand cer niste sfaturi in legatura cu obtinerea fotografiilor de natura, peisaje clare.
Sunt posesor de Canon 400D dotat cu obiectivul de kit si un alt obiectiv canon 75-300 mm 4-5,6 II, trepied Fancier 5602 Prof.

p.a.u.l.

Mesaje : 3
Puncte : 5
Reputatie : 0
Data de inscriere : 04/07/2011

Sus In jos

Claritate in fotografie: Meritul obiectivului vs setarile aparatului Empty Re: Claritate in fotografie: Meritul obiectivului vs setarile aparatului

Mesaj  PremierPhoto Dum Iul 10, 2011 4:16 am

Bine ai venit PAUL. LA fel cum am spus si altor canonisti care cer sfaturi, este de preferat sa vedem si exemple a ceea ce te nemultumeste pe tine. Poti pune niste link-uri ale imaginilor la rezulurie mare. Este foarte posibil ca imaginile sa fie excelente, insa autocritica sa fie prea dura.

PremierPhoto
PremierPhoto
VIP
VIP

Mesaje : 490
Puncte : 687
Reputatie : 46
Data de inscriere : 10/02/2011

http://www.premier-photo.com

Sus In jos

Claritate in fotografie: Meritul obiectivului vs setarile aparatului Empty Re: Claritate in fotografie: Meritul obiectivului vs setarile aparatului

Mesaj  p.a.u.l. Lun Iul 11, 2011 1:33 am

Sper ca sunt bune link-urile.

1. [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Claritate in fotografie: Meritul obiectivului vs setarile aparatului Img8845h

2. [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Claritate in fotografie: Meritul obiectivului vs setarile aparatului Img8846e

3.https://2img.net/r/ihimizer/img685/7807/img9028y.jpg
Claritate in fotografie: Meritul obiectivului vs setarile aparatului Img9028y

4. [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Claritate in fotografie: Meritul obiectivului vs setarile aparatului Img9055g

5. [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Claritate in fotografie: Meritul obiectivului vs setarile aparatului Img9052s

Sunt cateva imagini mai recente, neprelucrate nici macar asupra luminozitatii.


Ultima editare efectuata de catre PremierPhoto in Lun Iul 11, 2011 1:42 am, editata de 1 ori (Motiv : trebuie link-ul catre imagine, nu locul unde este afisata imaginea! Cititi AICI { http://canonisti.forumz.ro/n18-regulament-canonisti-upload-imagini })

p.a.u.l.

Mesaje : 3
Puncte : 5
Reputatie : 0
Data de inscriere : 04/07/2011

Sus In jos

Claritate in fotografie: Meritul obiectivului vs setarile aparatului Empty Re: Claritate in fotografie: Meritul obiectivului vs setarile aparatului

Mesaj  PremierPhoto Lun Iul 11, 2011 1:59 am

PAUL, nu pot spune ca sunt extrem de sharp pozele, insa sunt multe variabile de luat in considerare:

Fotografiile sunt facute JPEG sau RAW?
Chiar daca sunt facute la o diafragma inchisa, conteaza unde este punctul de focus.

In anumite situatii un filtru de polarizare ajuta Wink pentru ca filtreaza lumina polarizata perpendicular pe axa filtrului.
Uite un exemplu luat de pe WIKIPEDIA:

Claritate in fotografie: Meritul obiectivului vs setarile aparatului El_Gouna_Egypt_BW_Filter_Comparison_EN_large
PremierPhoto
PremierPhoto
VIP
VIP

Mesaje : 490
Puncte : 687
Reputatie : 46
Data de inscriere : 10/02/2011

http://www.premier-photo.com

Sus In jos

Claritate in fotografie: Meritul obiectivului vs setarile aparatului Empty Claritate la Zoom!

Mesaj  SorY Mier Aug 10, 2011 8:41 pm

Salut . .. si eu sunt nou in forum. . . ca sa ma bag si eu in seama am si eu cateva remarci pentru pozele tale (Paul). Cred ca ai folosit o focala foarte mare avand in dotare 75-300 si din cauza zoomului ai pierdut din claritate clar din cauza poluari din atmosfera, sunt foarte multe microparticule de praf si multe alte chestii care influenteaza foarte mult, plus de asta cred ca ti se misca si aparatul de pe trepied la declansare finca e foarte grea partea din fata a aparatului din cauza obiectivului si cand culiseaza oglinda si lucreaza shuterul aparatul face o miscare brusca . .care de obicei influenteaza! Si plus de asta mai conteaza si sticla obiectivului dar eu tin sa cred ca e de vina zoomul foarte mare!
SorY
SorY

Mesaje : 39
Puncte : 49
Reputatie : 6
Data de inscriere : 10/08/2011

Sus In jos

Claritate in fotografie: Meritul obiectivului vs setarile aparatului Empty Re: Claritate in fotografie: Meritul obiectivului vs setarile aparatului

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum