Forum CANON / Canonisti
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Problema EOS 550D - Nu pot sa filmez mai mult de 10-15 secunde (Inregistrarea video se opreste automat)

3 participanți

In jos

Problema EOS 550D - Nu pot sa filmez mai mult de 10-15 secunde (Inregistrarea video se opreste automat) Empty Problema EOS 550D - Nu pot sa filmez mai mult de 10-15 secunde (Inregistrarea video se opreste automat)

Mesaj  Cleo Sam Iun 11, 2011 7:53 am

Salutari. Mentionez ca acest aparat 550D este primul meu DSLR si il am de 2 zile. Am o mica problema si nu stiu cum o pot rezolva. Am zis sa apelez la forum ininte de a merge la magazinul de unde l-am cumparat.
Nu pot sa filmez mai mult de 10-15 secunde cu toate ca am un card de 32 GB. Imi arata ca pot sa filmez 29:59 minute si totusi dupa 15 secunde imi spune ca inregistrarea video a fost oprita automat. Am citit tot manualul si degeaba.
Va rog daca poate cineva sa ma ajute.
Multumesc anticipat.
Cu respect, Cleo.

Cleo

Mesaje : 3
Puncte : 5
Reputatie : 0
Data de inscriere : 10/06/2011

Sus In jos

Problema EOS 550D - Nu pot sa filmez mai mult de 10-15 secunde (Inregistrarea video se opreste automat) Empty Re: Problema EOS 550D - Nu pot sa filmez mai mult de 10-15 secunde (Inregistrarea video se opreste automat)

Mesaj  PremierPhoto Sam Iun 11, 2011 9:09 am

Foarte important este ce fel de card de memorie folosesti. Canon recomanda folosirea cardurilor SD cu clasa de viteza 6 (minim) (vezi pagina 123 - manualul versiune Ro)

Acum, spune-ne exact ce se intampla; apare vre-un mesaj de eroare sau altceva??
PremierPhoto
PremierPhoto
VIP
VIP

Mesaje : 490
Puncte : 687
Reputatie : 46
Data de inscriere : 10/02/2011

http://www.premier-photo.com

Sus In jos

Problema EOS 550D - Nu pot sa filmez mai mult de 10-15 secunde (Inregistrarea video se opreste automat) Empty Re: Problema EOS 550D - Nu pot sa filmez mai mult de 10-15 secunde (Inregistrarea video se opreste automat)

Mesaj  Cleo Sam Iun 11, 2011 7:07 pm

Salutari si multumesc pentru ajutor. Problema rezolvata. Intradevar cardul era devina. Am schimbat cardul cu unul cu clasa de viteza 10 si totul functioneaza perfect.

Cleo

Mesaje : 3
Puncte : 5
Reputatie : 0
Data de inscriere : 10/06/2011

Sus In jos

Problema EOS 550D - Nu pot sa filmez mai mult de 10-15 secunde (Inregistrarea video se opreste automat) Empty Re: Problema EOS 550D - Nu pot sa filmez mai mult de 10-15 secunde (Inregistrarea video se opreste automat)

Mesaj  Admin Dum Iun 12, 2011 6:06 pm

Nu viteza memoriei este problema. Este din firmware: este vorba despre limitarea pe 32 de biti, care "nu da voie" la fisiere mai mari de 4GB. Astfel, in momentul in care inregistrarea a ajuns la 4GB, se opreste automat. La filmare 1080p, atingi limita cam in 12 minute.
Iar ca regula generala: inregistrarea se va oprii fie cand se ajunge la 29:59 minute, fie cand ajunge la 4GB (sau bineinteles cand s-a umplut cardul care este mai mic de 4GB).
Exista pe net, firmware-uri neoficiale care rezolva "problema", adica poti filma cat te tine memoria. Uite unul dintre ele AICI si se poate downloada de AICI. Fiind un firmware neoficial, citez de pe pagina in cauza: "THIS IS DANGEROUS AND MIGHT DAMAGE YOUR CAMERA!!!!"
Legat de viteza cardului: CANON recomanda minim clasa 6 pentru a avea o inregistrare video continua si fluenta, bufferul de memorie al camerei fiind cam mic si nu face fata (daca ma pot exprima asa) fluxului mare de date...

Admin
Admin
Admin

Mesaje : 186
Puncte : 351
Reputatie : 8
Data de inscriere : 23/11/2009

https://canonisti.all-up.com

Sus In jos

Problema EOS 550D - Nu pot sa filmez mai mult de 10-15 secunde (Inregistrarea video se opreste automat) Empty Re: Problema EOS 550D - Nu pot sa filmez mai mult de 10-15 secunde (Inregistrarea video se opreste automat)

Mesaj  Cleo Lun Iun 13, 2011 3:04 am

Problema mea s-a rezolvat inlocuind memoria cu una cu viteza mai mare. Inainte de a face acest lucru nu puteam sa filmez decat 10-15 secunde si o dimensiune a fisierului de cativa mega. Nici nu se punea problema atingerii celor 29:59 minute sau a celor 4 GB de spatiu ocupat. Odata cu inlocuirea memoriei (cea veche avea clasa de viteza 4) cu una mai rapida (clasa de viteza 10) problema a fost rezolvata si pot atinge una din limitele de mai sus (29:59 minute sau 4 GB). Inainte de aceasta nici nu visam sa ajung la aceste limite.

Multumesc pentru ajutorul acordat.

Cleo

Mesaje : 3
Puncte : 5
Reputatie : 0
Data de inscriere : 10/06/2011

Sus In jos

Problema EOS 550D - Nu pot sa filmez mai mult de 10-15 secunde (Inregistrarea video se opreste automat) Empty Re: Problema EOS 550D - Nu pot sa filmez mai mult de 10-15 secunde (Inregistrarea video se opreste automat)

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum