Forum CANON / Canonisti
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

cum sa folosim un flash

2 participanți

In jos

cum sa folosim un flash Empty cum sa folosim un flash

Mesaj  PremierPhoto Mier Feb 16, 2011 7:53 am

Poate pentru multi, flash-ul este inca ceva ce trebuie invatat. Pentru asta cei de la Canon, ne-au pus la dispozitie niste tutoriale. Le puteti urmari aici. (sunt in limba engleza)
PremierPhoto
PremierPhoto
VIP
VIP

Mesaje : 490
Puncte : 687
Reputatie : 46
Data de inscriere : 10/02/2011

http://www.premier-photo.com

Sus In jos

cum sa folosim un flash Empty Blitz pe manual

Mesaj  WizArt Sam Oct 29, 2011 1:39 am

Salut,de ceva timp incerc pe la nunti sa folosesc blitzul pe manual,dar e mai greu cu potrivirea setarii corecte.Inainte parca era mai simplu la iso 100 imparteai numarul director al blitz-ului la cati metri erau pina la subiect si iti dadea diafragma corecta; acum parca nu se mai aplica tehnica asta sau ma insel eu?
WizArt
WizArt

Mesaje : 5
Puncte : 10
Reputatie : 0
Data de inscriere : 21/10/2011

Sus In jos

cum sa folosim un flash Empty Re: cum sa folosim un flash

Mesaj  PremierPhoto Sam Oct 29, 2011 2:03 am

Ce spui tu este adevarat, insa nu e chiar asa. In manualul blitului iti sunt date detalii desspre acest "guide number".

Functioneaza chiar bine.. cand ai flash direct. Lucrurile se complica cand schimbi ISO, cand folosesti blitul "bounced", etc. Iar la evenimente nu ai timp sa faci calcule matematice despre distante si puteri...

Cel mai simplu este sa te familiarizezi cu ce inseamna fiecare putere a flash-ului. Ce trebuie stiut: fiecare modificare inseamna 1 stop - de exemplu de la 1/2 la 1/4 power este 1 stop diferenta.

Cand folosesti blitul bounced de un tavan, ai un avantaj in sensul ca tavanul se va comporta ca un softbox imens care va reflecta lumina foarte soft.

Pentru rezultate excelente, foloseste blitul off-camera


Ultima editare efectuata de catre PremierPhoto in Sam Oct 29, 2011 2:30 am, editata de 1 ori
PremierPhoto
PremierPhoto
VIP
VIP

Mesaje : 490
Puncte : 687
Reputatie : 46
Data de inscriere : 10/02/2011

http://www.premier-photo.com

Sus In jos

cum sa folosim un flash Empty wow

Mesaj  WizArt Sam Oct 29, 2011 2:18 am

cit de rapid am primit raspuns..super!De fapt ca sa spun adevarul nu eu fac foto ci nevasta-mea...:)ca daca as face eu cred ca m-as descuca mai bine...1 stop insemna o treapta de diafragma,asa-i?Daca folosesc si plasticul acela bounce pe blitz cit trebuie sa micsorez diafragma?
WizArt
WizArt

Mesaje : 5
Puncte : 10
Reputatie : 0
Data de inscriere : 21/10/2011

Sus In jos

cum sa folosim un flash Empty Re: cum sa folosim un flash

Mesaj  PremierPhoto Sam Oct 29, 2011 2:38 am

Cand vorbim de stop-uri nu ne referim strict la diafragma. 1 stop (sau mai multe) se aplica si la diafragma si la timp de expunere, si la ISO si la puterea blitului...

Cand folosesti diffuser-ul (plasticul) - puterea scade. Poti determina care este puterea flash-ului cu diffuser daca masori cu un light meter.
PremierPhoto
PremierPhoto
VIP
VIP

Mesaje : 490
Puncte : 687
Reputatie : 46
Data de inscriere : 10/02/2011

http://www.premier-photo.com

Sus In jos

cum sa folosim un flash Empty mda..

Mesaj  WizArt Sam Oct 29, 2011 2:41 am

credeam ca e vreo regula...ceva inmultire ,impartire..Smile
WizArt
WizArt

Mesaje : 5
Puncte : 10
Reputatie : 0
Data de inscriere : 21/10/2011

Sus In jos

cum sa folosim un flash Empty Re: cum sa folosim un flash

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum